Rozjezd roku umí být stresující a imunita dostává zabrat. Návrat do práce a školy, přitom chřipky řádí všude. Mnohdy to dopadá tak, že místo dovádění na sjezdovce musíte zůstat v posteli a z rodinných plánů sejde. Být to tak ale nemusí. Organismus na volno můžete včas připravit.
Stres není na vině sám
Začátek roku je někdy pěkná honička. Chceme si splnit všechna předsevzetí a pracujeme na nich s odhodláním, ale ani tak se nám stres prostě nevyhne. Noci jsou ještě pořád dlouhé, mrzne, sluníčka moc není. Čas na odpočinek krátíme v zájmu našeho stoprocentního nasazení – chceme být tou nejlepší možnou verzí nás samých a taky zdolat všechny přibývající pracovní úkoly. Jídelníček stavíme na potravinách, které jsou trendy a zdravé, bohužel ale ne sezónní ani lokální. A imunita na to vše reaguje úplně jinak, než bychom chtěli. A ještě k tomu zrovna řádí chřipková sezóna.
Selen a zinek pro imunitu
Na všechny tyto hrozby můžeme tělo připravit. Před náročným obdobím má význam doplnit zásoby selenu a zinku, které pomůžou upevnit imunitu.
„Každá i banální infekce vyčerpává rezervoár těchto dvou látek. Udělejte si týden nebo dva před jarními prázdninami dosycovací kúru, která vám pomůže vplout do pohody. Selen a zinek doporučuji univerzálně všem věkovým skupinám. Tím, že jde o esenciální živiny, a tedy látky přirozené a lidskému organizmu dobře známé, nehrozí riziko předávkování. Jediná skupina léků, u kterých je třeba dbát opatrnosti, jsou ty na ředění krve. Jiná rizika tu nehrozí,“ radí lékárnice Lenka Sobková.
Vitamín C při únavě a vyčerpání
Podcenit se nevyplatí při únavě a vyčerpání ani vitamín C. „Spotřeba tohoto vitamínu při tělesné i duševní zátěži prudce roste. Jeho doplněním poskytneme organizmu skvělou berličku, jak únavu zvládnout a neonemocnět. Skutečnou příčinou 90 % všech běžných respiračních onemocnění jsou vyčerpání, únava nebo nezpracované emoce. Postačí tedy kyselina askorbová, ať už ve formě prášku nebo šumivých tablet. Vitamín C doporučuji dospělým i dětem. Jeho akutní dávkování se ovšem liší podle věku. Při nachlazení a stresu by měla dávka pro dospělé a dospívající nad 15 let činit 1000-2500 mg, pro děti ve věku 10-15 let 500-1000 mg, pro děti od 5 do 9 let pak 300-600 mg a v případě nejmenších od 3 do 5 let 150-300 mg,“ vysvětluje lékárnice.
Maca na odpružení stresu
Na stres a shon platí i další poklady z přírody. Jedním z nich je i Řeřicha peruánská neboli maca. Obyvatelé Peru žijí ve vysokých nadmořských výškách, kde je podnebí náročné. Maca jim pomáhá přizpůsobit své tělo nehostinným podmínkám už tisíce let. Užívat ji můžeme v podobě prášku. Má velmi lahodnou chuť a lze ji vmíchat do smoothie, snídaňové kaše, do sklenice čisté vody nebo sklenky oblíbené domácí šťávy.
„Macu mám velmi ráda. Skvěle pomůže odpružit dopady stresu na lidské zdraví a chrání i celou hormonální osu,“ popisuje Lenka Sobková.
V zimním období se bude hodit Maca Choco Latté pro přípravu lahodného horkého krémového nápoje, který potěší tělo i duši. Poslouží i jako vzpruha při aktivitách za chladného počasí.
Kdy s kúrou začít a jak dlouho v ní pokračovat
Tento preventivní režim je ideální nasadit týden nebo dva dopředu. Dovolenou s dětmi vždy doprovází spousta emocí, nejnáročnější bývá příprava. „Hory, radovánky ve sněhu, jiný denní režim. To vše jsou příjemné aktivity, ale pořád jde o výrazné změny pro tělo. A to jsou pro zdraví vždycky výzvy. Proto tyto přípravky klidně dávkujte až do konce jarních prázdnin,“ doplňuje lékárnice Lenka Sobková.
Během volna se může krize z vyčerpání projevit, i když jsme jinak fit. Připadáme si příliš vysíleně na to, abychom na sjezdovce nebo běžkách vydrželi celý den. „Pokud se i na samotný pohyb cítíte unavení, pomůže koenzym Q10. Nastartuje energetický motor a pomůže překonat náročné období, než vám sportování zase začne dobíjet baterky,“ radí lékárnice Lenka Sobková.
15. 01. 2025
Nupreme
Foto: Nupreme